Menu
PL EN
O projekcie

O projekcie

Żydowski Wrocław to autorski projekt Urszuli Rybickiej, którego celem jest przybliżenie historii Żydów i ich wkładu w rozwój miasta od początku XIX wieku do czasów obecnych.

Żydowski Wrocław skupia w sobie zagadnienia dotyczące m.in. historii, kultury, edukacji i religii, ukazuje wybitnych wrocławian pochodzenia żydowskiego oraz nakreśla ramy żydowskiego dziedzictwa we Wrocławiu. Niniejsza strona pokazuje także nieznane lub przemilczane historie, opowiada o Ofiarach Zagłady i osobach prześladowanych przez komunistyczne władze. Projekt powstawał z nadzieją, że rosnąca świadomość o istotnym wkładzie Żydów w rozwój Wrocławia może przyczynić się do wzrostu tolerancji w stolicy Dolnego Śląska.

Wszystkie materiały objęte są prawem autorskim. Kopiowanie całości lub fragmentów materiałów możliwe jest wyłącznie za wcześniejszą pisemną zgodą Autorki.

Już w dniach 21 i 28 maja 2022 w ramach działalności edukacyjnej Fundacji Żydoteka, odbędzie się cykl wydarzeń dotyczących historii wrocławskiego osiedla Borek. Zachęcam do udziału w wydarzeniach – wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy mailowe: zapisy@zydowskiwroclaw.pl.

21 maja 2022

10.00 – Wrocławianie na tropie historii – warsztaty Marty Maćkowiak

Miejsce: siedziba Rady Osiedla Borek i Centrum Aktywności Lokalnej – budynek Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Powstańców Śl. 210-218 (wejście z lewego boku budynku).

Czas trwania: ok. 3 godz.

Podczas warsztatów skupimy się zarówno na odkrywaniu historii własnych rodzin, jak i dawnych mieszkańców Wrocławia. W pierwszej części uczestnicy dowiedzą się, jak samodzielnie zacząć szukać historii przodków. Porozmawiamy o tym, jak dobrze przeprowadzić wywiad z członkami rodziny, z jakimi instytucjami warto się skontaktować i z jakich dokumentów czerpać wartościowe informacje. Ponadto zastanowimy się, czy można zrobić drzewo genealogiczne, nie wychodząc z domu. W drugiej części warsztatów, na przykładzie kilku rodzin mieszkających na Borku przed wojną, uczestnicy dowiedzą się, jak szukać informacji o dawnych mieszkańcach Wrocławia oraz zapoznają się ze sztuką pisma neogotyckiego Kurrentschrift, którego znajomość przydatna jest w odczytywaniu metryk. Podczas zajęć uczestnicy dostaną wszelkie niezbędne materiały edukacyjne.

13.30 – Przedwojenna społeczność żydowska na Borku – wykład Urszuli Rybickiej

Miejsce: siedziba Rady Osiedla Borek i Centrum Aktywności Lokalnej – budynek Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Powstańców Śl. 210-218 (wejście z lewego boku budynku).

Czas trwania: ok. 1,5 godz.

Podczas wykładu zaprezentujemy historię wrocławskiej społeczności żydowskiej, która nie tylko zamieszkiwała, lecz także tworzyła osiedle Borek. Malownicze osiedle skupiało w sobie wiele ważnych żydowskich instytucji, spośród których część przerwała do czasów współczesnych. Borek był także miejscem, gdzie chętnie osiedlała się żydowska elita – mieszkali tu znamienici wrocławianie, którzy odnosili sukcesy zarówno w biznesie, jak i w świecie sztuki. Chcemy opowiedzieć o mało znanej historii tej społeczności, po której zostało wiele intrygujących śladów w południowej części miasta.

16.00 – Wypoczynek w Parku Południowym kiedyś i dziś – spacer z Maciejem Wlazło

Miejsce zbiórki: Pomnik Chopina w Parku Południowym

Czas trwania: ok. 1,5 godz.

Podczas spaceru odkryjemy ciekawą historię Parku Południowego oraz znajdujących się na jego terenie obiektów. To niezwykły wrocławski zabytek także związany ze społecznością żydowską. Pokażemy jego historię oraz to, jak i dlaczego powstawał w południowej dzielnicy miasta, a także to, co go wyróżnia na tle innych wrocławskich parków. Dzięki archiwalnym fotografiom uczestnicy będą mogli zobaczyć miejsca, które dziś już nie istnieją. Dodatkowo zaprezentujemy sylwetki sławnych wrocławian związanych z Parkiem – m.in. Juliusa Schöttlandera, Georga Bendera, Georga Haasego, Andrzeja Waligórskiego czy Tadeusza Różewicza.

 

28 maja 2022

14.00 – Przedwojenni kolekcjonerzy sztuki na Borku – spacer z Urszulą Rybicką

Miejsce zbiórki: Pomnik Chopina w Parku Południowym

Czas trwania: ok. 1,5 godz.

Podczas spaceru zaprezentujemy niezwykłą i mało znaną historię żydowskich kolekcjonerów sztuki na Borku. Przed wojną osiedle to zamieszkiwali mecenasi i kuratorzy sztuki, którzy mieli wpływ na powstające wówczas Muzeum Żydowskie we Wrocławiu. Ponadto posiadali oni imponujące prywatne kolekcje sztuki, a w ich majestatycznych willach znajdowały się dzieła europejskich impresjonistów i ekspresjonistów. Podczas spaceru dowiemy się, kto w swoich zbiorach posiadał obrazy Picassa i Rembrandta, a także zastanowimy się, gdzie dziś znajdują się cenne dzieła.

16.00 – Życie codzienne na Borku przed wojną – spacer z Maciejem Wlazło

Miejsce zbiórki: Wieża Ciśnień przy ul. Sudeckiej

Czas trwania: ok. 1,5 godz.

Podczas spaceru przybliżymy historię i wielokulturowe oblicze Borka, pokażemy także zmiany zachodzące na osiedlu na przestrzeni dekad. Uczestnicy zobaczą przepiękne przedwojenne wille i pałace, których właścicielami byli przedstawiciele miejskiej elity. Porozmawiamy o tym, dlaczego tę część miasta chętnie zamieszkiwała niegdyś żydowska i ewangelicka burżuazja. Wędrując zielonymi alejami  w cieniu mieszczańskiej architektury rezydencjonalnej, poszukamy dawnego splendoru i usłyszymy wiele ciekawych historii na temat przedwojennych mieszkańców Borka. Choć osiedle ucierpiało podczas wojny, to pokażemy, jak wiele ma do zaoferowania wrocławskim rodzinom.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Aby się zapisać, wyślij wiadomość: zapisy@zydowskiwroclaw.pl

Organizatorem projektu „Borek. Historia i sztuka” jest Fundacja Żydoteka. Projekt jest dofinansowany w ramach programu Mikrogranty NGO realizowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

Używamy plików cookies, by ulepszyć stronę ZydowskiWroclaw.pl. Zaakceptuj pliki cookies, by przeglądać dalej stronę lub zapoznaj się z polityką prywatności.
Akceptuj